angle-upangle-rightangle-downangle-leftcloseusermenu openmenu closedsearchglobebarsphonestore

TOEFL® Essentials Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genel Bilgiler

TOEFL® Essentials sınavı hangi ülkelerde yapılmaktadır?
TOEFL Essentials sınavı İran hariç tüm ülkelerde yapılmaktadır. TOEFL Essentials sınavını en kısa sürede İran’da da sunabilmek için gerekli işlemler üzerinde çalışıyoruz.
TOEFL Essentials sınavını hangi kurumlar kabul ediliyor?

Mevcut programlarının İngilizce dil gereksinimi için TOEFL Essentials puanlarını kabul ettiklerini teyit eden üniversite ve kurumların sayısı her gün artıyor ve liste büyümeye devam ediyor.

Birleşik Devletler, Kanada ve Birleşik Krallık’ta yaklaşık 250 kurumun katıldığı bir ankette elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir:

  • Kurumların/programların %90’ı 2022 yılı sınıf kayıtlarının başvuruları için, %71’i ise tam ya da şartlı başvuru için TOEFL Essentials puanlarını kabul etme eğilimindeler.
  • Ankete katılan kurumların %95’i TOEFL Essentials sınavını kaliteli adayları çekmekte faydalı, %70’ten fazlası ise oldukça çok ya da çok faydalı olarak görüyor.
TOEFL Essentials sınavı, TOEFL iBT® sınavının yerine mi geçecek?

Hayır. Bir sınav merkezinde ya da evde girilebilen TOEFL iBT sınavı, TOEFL® Değerlendirmeleri Ailesinin her zaman amiral gemisi ve altın standart İngilizce dil sınavı olarak sunulacaktır. TOEFL Essentials sınavı İngilizce yeterliliğinizi göstermeniz için size ek bir seçenek sunuyor. Kendi sınav tarzınıza, tercihlerinize ve kurumunuzun gerekliliklerine göre, bu iki sınav arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Hem TOEFL iBT sınavına, hem de TOEFL Essentials sınavına katılmam gerekiyor mu?

Hayır. Bu sınavların her ikisi de, başvuracağınız kurumun İngilizce dil yeterliği gerekliliğini karşılayacak şekilde tasarlandı. Kurumların talep ettiği puan gerekliliklerini doğrudan kendileri üzerinden teyit ediniz.

Kayıt

TOEFL Essentials sınavı için kayıtlar ne zaman açılacak?
Sınavlar 21 Ağustos 2021 tarihinde başlayacaktır ve kayıtlar açılmıştır.
Nasıl kayıt olabilirim?

Öncelikle, Ekipman ve Çevresel Gereklilikleri karşıladığınızı doğrulayın. Sonra, ETS hesabınızdan (İngilizce içerik) veya posta veya telefon ile sınav için kayıt yaptırın.

TOEFL Essentials sınavına kayıt olmak için TOEFL® Resmi Uygulamasını kullanabilir miyim?

Hayır. Çevrimiçi ETS hesabınızdan kayıt olabilir, sınav tarihini değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz.

Sınava tekrar girebilir miyim?

Evet. Sınava katılma sayınız için bir sınır yoktur, ancak sınava tekrar girebilmek için en az 3 gün beklemeniz gerekmektedir.

Sınav Hazırlığı

Sınavdaki soru tipleri nelerdir?

TOEFL Essentials sınavının yapısını ve sınavda ne tip sorular olduğunu öğrenmek için Sınav İçeriğine bakabilirsiniz.

Sınava nasıl hazırlanabilirim?

Sınav gününe hazırlanmanız için 3 adet ücretsiz, tam uzunlukta TOEFL Essentials Resmi deneme sınavımız bulunmaktadır. Bunlara erişmek için Sınav Hazırlığına bakın.

TOEFL iBT sınav materyallerini ve kaynaklarını TOEFL Essentials sınavına hazırlanmak için kullanabilir miyim?

TOEFL iBT sınav materyalleri genel olarak İngilizce becerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak, iki sınavın içerikleri ve soru tipleri farklıdır; bu sebeple TOEFL Essentials hazırlık materyalleri, gerçek sınav deneyimine en yakın olanlar olacaktır.

Sınav Uygulaması

TOEFL Essentials sınavı çok seviyeli, adaptif bir sınavdır. Adaptif sınav nasıl yapılır?

Özetle, adaptif bir sınavda, sorulara doğru cevap verdiğinizde, sonraki sorular daha zor olacaktır. Sorulara hatalı cevaplar verirseniz, diğer sorular daha kolay olacaktır.

Sınavın hangi bölümleri adaptiftir?
Listening, Reading ve Writing bölümleri adaptiftir; Speaking bölümü değildir.
Sınavda ara verilecek mi?

Hayır, sadece bir sınav kolaylığı olarak onaylanır ise ara verilebilir.

Puanlanmayacağı hâlde yine de Kişisel Video Beyanı’nı kaydetmem gerekiyor mu?

Tüm sınav katılımcılarının, bir sınav kolaylığının parçası olarak muafiyet sahibi olmaları haricinde, Kişisel Video Beyanı’nı kaydetmeleri beklenmektedir. Bu Beyan, başvuru inceleme yetkililerine, sınavın haricinde kendiniz hakkında bilgiler verebilmeniz için pratik bir araçtır.

Teknik Sorunların Giderilmesi

ProctorU® Ekipman Kontrolünü geçemezsem ne olacak?

Sınavınız için giriş yapmadan önce, (kırmızı olarak gösterilen) tüm sorunları çözmeniz ve ekipman kontrolünü geçmeniz gerekmektedir. Sorunları kendiniz çözemezseniz, ekipman kontrol sayfasının en altındaki iletişim formunu kullanarak ProctorU ile temasa geçin. Canlı Yardım Masası Teknisyenleri size yardımcı olacaklardır.

Sorun çıkmasını önlemek için önceden yapabileceğim bir şey var mı?
  • ProctorU Ekipman Kontrol işlevini (İngilizce içerik) sınava katılmayı planladığınız gün çalıştırarak bant genişliği sorunu olup olmadığını görebilirsiniz.
  • Sınav oturumu başlamadan kısa bir süre önce son bir ekipman kontrolü daha gerçekleştirin.
  • Sınav için gerekli olmayan tüm tarayıcıları ve uygulamaları kapatın. Bu, sınavınız esnasında oluşabilecek bant genişliği sorunlarını önleyebilir.
  • Evinizde İnterneti kullanan diğer cihazların çalışmadığından emin olun.

Ek bilgi almak ve sorun giderme yardımı için ProctorU Sınav Katılımcısı Kaynak Sayfasını (İngilizce içerik) ziyaret edin.

Sınavım başlamadan hemen önce bir sorunla karşılaşırsam ne olacak?

Sınavınızdan hemen önce teknik bir sorunla karşılaşırsanız, ProctorU ile iletişime geçin:

Canlı Görüşme:
Canlı Görüşme (İngilizce içerik)
Telefon:
+1-855-772-8678
Teknik bir sorun yaşarsam ve başlangıç saatim ertelenirse ne olacak?

Bu durum, sınavı tamamlamak için size verilecek süreyi etkilemeyecektir. Gözetmen şifreyi girmeden sınavınız için size verilen süre çalışmaya başlamaz.

Sınav esnasında teknik bir sorun ile karşılaşırsam ne olacak?

Hâlâ sınava bağlıysanız, konuşabilir ya da gözetmenin dikkatini çekmek için elinizi sallayabilirsiniz. Gözetmen diğer sınav katılımcılarını da gözlemlemekte olduğundan size cevap vermesi 30 ila 60 saniye alabilir.

Sınavdan bağlantınız koptuysa ancak hâlâ internet erişiminiz varsa, gözetmene LogMeIn sohbet aracından bilgi verebilirsiniz. Sohbet ikonu (mavi baykuş) PC’lerde görev çubuğunda, Mac®’lerde menü çubuğunda bulunur.

Sınav esnasında internet bağlantım koparsa ne olacak?

İnternet bağlantınız anlık olarak koparsa, bağlantınız onarıldığında, gözetmene otomatik olarak tekrar bağlanacaksınız. Sınavınız tekrar açılabilir ise, gözetmen bunu sizin için yapacaktır.

Tekrar bağlanamazsanız ve LogMeIn sohbet aracı vasıtasıyla gözetmen ile konuşamazsanız, yardım için +1-855-772-8678 numarasından ProctorU’yu arayın.

Puanlama ve Raporlama

Puanlarımı bir kuruma nasıl gönderebilirim?

Sınav sonuç belgelerini, ETS hesabınızdan (İngilizce içerik) kayıt olduğunuzda veya dilediğiniz zaman talep edebilirsiniz. Sınav sonuç belgelerinizi, ek bir ücret olmaksızın istediğiniz sayıda kuruma gönderebilirsiniz.

İşlem başına 20 sınav sonuç belgesi sınırı olduğunu lütfen dikkate alın.

TOEFL Essentials puanları, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı Standardı (CEFR) seviyelerine karşılık geliyor mu?

Evet, TOEFL Essentials sınav puanları, A1’den C2’ye CEFR seviyeleriyle doğrudan bağlantılıdır. Bu durum, sınav sonuç belgesinde de belirtilir.

TOEFL Essentials sınavının sınav sonuç belgeleri, MyBest® puanlarını içerecek mi?
Evet. MyBest puanları, son iki yıl içinde girmiş olduğunuz tüm geçerli TOEFL Essentials sınavlarının en iyi bölüm puanlarının kombinasyonudur.
Hem TOEFL Essentials sınavına hem de TOEFL iBT sınavına girersem, MyBest puanlarım bu iki sınavın kombinasyonu mu olur?

MyBest puanları, TOEFL iBT ve TOEFL Essentials sınavları için ayrı ayrı raporlanır. Bu sınavların farklı puan ölçekleri bulunmaktadır ve birleştirilemezler.