angle-upangle-rightangle-downangle-leftcloseusermenu openmenu closedsearchglobebarsphonestore

TOEFL® Essentials Puanları

TOEFL® sınavının itibarı ve yüksek standartları sayesinde, puanlarınız, emsalsiz başarılar için gereken her şeye sahip olduğunuzu gösterir. TOEFL® Essentials sınavınızın izlenmesi ve puanlanmasında, alanının en iyisi uzmanlar ve Yapay Zekâ (YZ) kullanılır; bu nedenle siz ve kurumlar puanlarınızın adil ve güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz.

TOEFL Essentials puanlarını kabul eden üniversite ve diğer kurumların sayısı giderek artmaktadır. Kurumların puan şartlarını doğrulamak için doğrudan kurumlarla görüşmenizi öneririz.

Puanlarınızı Alma

Sınavın sonunda resmi olmayan Listening ve Reading puanlarınızı görebilirsiniz.

Resmi puanlar, sınav tarihinizden 6 gün sonra ETS hesabınızda (İngilizce içerik) açıklanır.

Puanlarınızın İptal Edilmesi

Sınavınızın sonunda, puanlarınızı iptal etme ya da puanlarınızı raporlama ve kayıt esnasında seçtiğiniz kurumlara gönderme seçeneğine sahip olacaksınız.

Puanlarınızın Gönderilmesi

Sınav sonuç belgelerinizi, ek bir ücret olmaksızın istediğiniz sayıda kuruma gönderebilirsiniz. Sınav sonuç belgelerini, ETS hesabınızdan kayıt olduğunuzda ya da dilediğiniz zaman talep edebilirsiniz.

İşlem başına 20 sınav sonuç belgesi sınırı olduğunu lütfen dikkate alın.

Puanlarınızı Anlama

Puan Ölçeği

TOEFL Essentials puanları, bantlar halinde raporlanır.

  • Her Bir Bölüm Puanı: 1-12, tam bantlar olarak raporlanır
  • Genel Puan: 1–12, yarım bantlar olarak raporlanır (bölüm puanlarının ortalaması)

Temel Yetenek Yüzde Dilimleri

TOEFL Essentials sınavında, Kelime Bilgisi ve Cümle Oluşturma temel yetenekleri de ölçülmektedir. Temel yeteneklerin ölçümleri yüzdelik dilimler ile raporlanmaktadır (5–95 yüzdelik dilim).

Bir temel yeteneğin yüzdelik dilimi, sizin o yüzdelik dilimde belirtilen kişi kadar sınav katılımcısından daha iyi performans gösterdiğiniz anlamına gelir. Örneğin, 75. yüzdelik dilimdeki bir puan, sizin sınava katılanların %75’inden daha iyi bir performans gösterdiğiniz anlamına gelir.

Örnek Sınav Sonuç Belgesi

Puanlama Kılavuzları

Puanlama kılavuzları (aynı zamanda puanlama kriterleri olarak da bilinir) Writing, ve Speaking bölümleri için verilen yanıtların değerlendirilmesi için kullanılır.

 

Performans Tanımlayıcılar

Performans tanımlayıcılar, her puan seviyesinde, sınav katılımcılarından beklenen bilgi, beceri ve yetenekleri gösterir.

MyBest® Puanlarım

MyBest® puanlarım, aynı zamanda süper puanlar olarak da anılır ve son 2 yıl içerisindeki tüm TOEFL Essentials sınavlarındaki en iyi bölüm puanlarınızı birleştirir. Bu sizin en iyi genel performansınızı gösterir ve hedeflerinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olabilir; çünkü daha az sayıda sınava girerek kurumunuz için puan gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Tüm TOEFL Essentials puan raporları, hem seçtiğiniz sınav tarihinden itibaren aldığınız normal puanlarınızı hem de MyBest puanlarınızı gösterir. Aşağıda bunu görebilirsiniz:

Bu grafik bir TOEFL Essentials puan raporu belgesindeki Sınav Günü Puanlarını ve My Best Puanlarını göstermektedir. Sınav Günü Puanları 22 Mart 2021 tarihiyle etiketlidir. Genel bant puanı 12 üzerinden 7,0’dır; bu da B2 CEFR seviyesine karşılık gelir. Bölüm bant puanları bar grafik ile gösterilmektedir: Listening 8, Reading 6, Writing 9, Speaking 5 olarak puanlanmış. MyBest Puanlarım başlığı altında da “MyBest puanları sizin son iki yıl içerisinde geçerli olan tüm sınavlarınızdaki en yüksek bant puanlarınızdır” notu bulunur. En Yüksek Bölüm Bant Puanlarınızın Ortalaması 12 üzerinden 7,5 olup B2 CEFR seviyesine denk gelir. Bölüm bant puanları bar grafik ile gösterilmektedir: Listening 8, Reading 7, Writing 9, Speaking 6 olarak puanlanmıştır. Dipnotta “Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı Standardı (CEFR) dil yeterliliğini tanımlamak için uluslararası bir standarttır” yazmaktadır.