angle-upangle-rightangle-downangle-leftcloseusermenu openmenu closedsearchglobebarsphonestore

TOEFL® Essentials Puanları

TOEFL® sınavının itibarı ve yüksek standartları sayesinde, puanlarınız, emsalsiz başarılar için gereken her şeye sahip olduğunuzu gösterir. TOEFL® Essentials sınavı, sınavınızın izlenmesi ve puanlamasında, sınıfının en iyisi, insan ve Yapay Zekayı (AI) kullanır; böylece siz ve kurumlar puanlarınızın adil ve güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz.

Puanlarınızı Alma

Sınavın sonunda resmi olmayan Listening ve Reading puanlarınızı görebilirsiniz.

Resmi puanlar, sınav tarihinizden 6 gün sonra ETS hesabınıza (English content) gönderilir.

Puanlarınızın İptal Edilmesi

Sınavınızın sonunda, puanlarınızı iptal etme ya da puanlarınızı raporlama ve kayıt esnasında seçtiğiniz kurumlara gönderme seçeneğine sahip olacaksınız.

Puanlarınızın Gönderilmesi

Sınav sonuç belgelerinizi, ek bir ücret olmaksızın istediğiniz sayıda kuruma gönderebilirsiniz. Sınav sonuç belgelerini, ETS hesabınızdan kayıt olduğunuzda ya da dilediğiniz zaman talep edebilirsiniz.

İşlem başına 20 sınav sonuç belgesi sınırı olduğunu lütfen dikkate alın.

Puanlarınızı Anlama

Puan Ölçeği

TOEFL Essentials puanları, bantlar halinde raporlanır.

  • Her Bir Bölüm Puanı: 1-12, tam bantlar olarak raporlanır
  • Genel Puan: 1–12, yarım bantlar olarak raporlanır (bölüm puanlarının ortalaması)

Temel Yetenek Yüzde Dilimleri

TOEFL Essentials sınavında, Kelime Bilgisi ve Cümle Oluşturma temel yetenekleri de ölçülmektedir. Temel yeteneklerin ölçümleri yüzdelik dilimler ile raporlanmaktadır (5–95 yüzdelik dilim).

Bir temel yeteneğin yüzdelik dilimi, sizin o yüzdelik dilimde belirtilen kişi kadar sınav katılımcısından daha iyi performans gösterdiğiniz anlamına gelir. Örneğin, 75. yüzdelik dilimdeki bir puan, sizin sınava katılanların %75’inden daha iyi bir performans gösterdiğiniz anlamına gelir.

Örnek Sınav Sonuç Belgesi

MyBest® Puanlarım

MyBest® puanlarım, aynı zamanda süper puanlar olarak da anılır ve son 2 yıl içerisindeki tüm TOEFL Essentials sınavlarındaki en iyi bölüm puanlarınızı birleştirir. Bu puanlar, sizin genelde en iyi performansınızı gösterir ve hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bu grafik bir TOEFL Essentials sınav sonuç belgesindeki Sınav Günü Puanlarını ve My Best Puanlarını göstermektedir. Sınav Günü Puanları 22 Mart 2021 tarihiyle etiketlidir. Genel bant puanı 12 üzerinden 7.0’dır, bu da B2 CEFR seviyesine karşılık gelir. Bölüm bant puanları bar grafik ile gösterilmektedir: Listening 8, Reading 6, Writing 9, Speaking 5 olarak puanlanmış. MyBest Puanlarım başlığı altında da &quote;MyBest puanları sizin son iki yıl içerisinde geçerli olan tüm sınavlarınızdaki en yüksek bant puanlarınızdır&quote; notu bulunur. En Yüksek Bölüm Bant Puanlarınızın Ortalaması 12 üzerinden 7.5 olup B2 CEFR seviyesine denk gelir. Bölüm bant puanları bar grafik ile gösterilmektedir: Listening 8, Reading 7, Writing 9, Speaking 6 olarak puanlanmıştır. Dipnotta &quote;Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı Standardı (CEFR) dil yeterliliğini tanımlamak için uluslararası bir standarttır&quote; yazmaktadır.